Philips P2000T/54

Philips P2000T/54

Počítače série P2000 byl prvním pokusem firmy Philips proniknout na trh s domácími počítači. V Evropě se nesetkal s velkým úspěchem. Ovládací systém byl odvozen z herního systému Videopac G7000. Jednalo se o systém cartridge, na které byla integrována ROM, např. Microsoft BASIC.

Na trhu se objevily v březnu 1980 ve dvou verzích, P2000M a P2000T. Hlavní rozdíl spočíval ve video rozhraní. Verze T byla zaměřená na domácí a vzdělávací použití s připojením k standardnímu televizoru nebo ke zvláštnímu monitoru RGB. Verze M byla profesionálnější, protože měla další kartu s rozšířením na 80 sloupců a umožnila připojit černobílý kompozitní monitor. Navíc byla dodána s monitorovou skříní, která také obsahuje dvojitou disketovou mechaniku 5,25“.

P2000 se však v Evropě nesetkal s velkým úspěchem.Výjimkou bylo Nizozemsko (země původu), kde se využíval zejména v oblasti vědy, vzdělávání a datové komunikace. Tento počítač byl také široce používán v holandských a německých školách.

V Nizozemsku byla silná a velmi aktivní uživatelská skupina, která poskytovala spoustu originálních softwarových a různých hardwarových rozšíření

Ovládací systém byl odvozen z herního systému Videopac G7000. Jednalo se o systém cartridge, na které byla integrována ROM. Jedna z těchto cartridge dokonce obsahovala Microsoft BASIC. Pro ukládání a čtení dat bylo možné používat kazetové mechaniky.

Zobrazení bylo pouze v textovém režimu 40 x 25 znaků a 7 barev (typ teletextu)

Jelikož bylo na desce integrováno sériové rozhraní RS232, tak ho hojně používaly rádio amatéři pro HAM rádio.

Prodejní cena se pohybovala okolo 3000 holandských guldenů (1375 dolarů)

Popisek k PC
rok výroby: 1980
výrobce: Philips Austria
Procesor: Zilog Z80 @ 2,5 MHz
OS: Philips JWSDOS nebo CP/M s doplňkovou kartou
RAM 16 KB až 48 KB
ROM na cartridge 42 KB

Odkazy na weby

http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=1042

Videa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.