SEGA Mega Drive

SEGA Mega Drive

16 bitová herní konzole patřící ke 4. generaci, v Japonsku se poprvé objevila už v roce 1988, u nás v Evropě však až v roce 1990. Kromě Japonska a Evropy se prodávala také v Americe, zde ji však najdeme pod názvem Genesis, neboť společnost SEGA nebyla schopna právně ochránit název Mega Drive. Konzole se vyráběla až do roku 1995, nicméně poslední hra vyšla dokonce až v roce 2002 v Brazílii. Dodnes však existuje několik nezávislých vývojářů, kteří produkují hry pro tuto řadu konzolí, stejně tak se dodnes vyrábějí klony Mega Drivu. Ačkoliv se jedná o zástupce 4. generace je to již pátá konzole společnosti SEGA, předchozí konzolí byla Master System, nástupcem pak Saturn.

Hardware konzole:
Procesor Motorola MC68000 běžící na 7,67MHz
Paměť 156KB, rozdělená na 64KB RAM, 64KB VRAM, 8KB zvuk a 20KB ROM
Grafika 256*224 bodů při 64 barvách (z palety 512 barev)
Ovladače a rozšíření:
V roce 1991 se do popředí zájmu dostává nový formát CD, přičemž SEGA na to zareagovala přídavným modulem Mega-CD (SEGA-CD v Americe). Toto rozšíření však nebylo příliš rozšířené kvůli jeho vysoké ceně, navíc hry na Cartridge se načítaly mnohem rychleji a byly odolnější (prach a škrábance) než verze distribuované na CD.
MegaMouse – klasická dvoutlačítková myš, pouze pro JAP a EU verze.
Mencer – Bezdrátová laserová pistole, podpora her byla minimální a tak se nejednalo o příliš úspěšný produkt.
J-cart – speciální cartridge pro připojení dalších dvou ovladačů (obsahovaly hru a dva porty), takto mohli na jedné konzoly hrát až 4 hráči.
Activator – obruč s LED, která snímala pohyb hráče, nedočkal se kladného přijetí.
Nejznámější hry:
Sonic – 2D hopsačka s modrým ježkem, který se stal maskotem společnosti SEGA a jednou z nejpopulárnějších postaviček historie her.
Golden Axe – Akční rubačka pro jednoho nebo dva hráče, původem pochází z herních automatů, populárních především v Americe a Japonsku.
Alex Kidd – 2D hopsačka pro děti, v některých verzích konzolí byla přímo obsažena v ROM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *