Retrobajty – počítače našich rodičů 1

Retrobajty – počítače našich rodičů 1

Výstava Retrobajty – počítače našich rodičů probíhala od 26. listopadu 2018 do 15. února 2019 v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na Masarykově třída 37 v městě Opava.

Na výstavě jsme se přesunuli přibližně o 40 let nazpět a ukázali si postupný vývoj v různých oblastech informatiky. Mohli jste si prohlédnout staré počítače a jejich komponenty a to jak tuzemské, tak zahraniční. K vidění byla například elektronka, která se používala v úplně první generaci počítačů. Dále pevný disk ze sálového počítače nebo 8 palcovou disketovou jednotku. Největší část výstavy tvořily osobní počítače – nejúspěšnější počítač Apple IBM, Philips. Z Československé produkce počítače českých výrobců Didaktik Skalice, ZPA Nový Bor, JZD Slušovice nebo Tesla n.p.

Výstava probíhala s průvodcem, který se snažil přiblížit počítačovou dobu dávno minulou a předat návštěvníkům řadu zajímavostí.

Chtěli byste si práci na starých počítačích přímo vyzkoušet? To nebyl žádný problém. Výstava měla také svoji interaktivní část. K dispozici bylo šest počítačů. Mohli jste si tak sami zažít, jak se pracovalo třeba s počítačem IBM 5160 nebo československým IQ 151 z roku 1985. Dále zde byla připravena konzole Xbox 360, na které jste si mohli zahrát okolo 40 nejoblíbenějších her z herní konzole Sega Mega Drive II a německý klon hry Pong ze začátku 80. let 20. století.