O nás

O nás

Jmenuji se Tomáš Kramný a projekt Retrobajty se rodil v mé hlavě přibližně od roku 2010. První velký impuls ale nastal až v roce 2015. Tehdy jsem narazil u jednoho kamaráda na pěknou sbírku strojů od Amigy / Atari. Bral to jako srdeční záležitost, protože mu první počítač (Amigu) koupil jeho otec a tímto si ho chtěl připomínat.

Já měl v té době úplně jiné starosti, takže jsem sice sbíral staré stroje, ale ne nějak cíleně. To se změnilo právě v roce 2015, kdy jsem se začal více nořit do této oblasti a začal zjišťovat nové a nové informace, znovuobjevovat ty staré a připomínat si své mládí. Koncem roku 2017 jsem přišel s myšlenkou udělat výstavu na Ústav informatiky na Slezské univerzitě v Opavě. Tam jsem narazil na zájem uspořádat výstavu. Pak ale tento projekt na přibližně skoro třičtvrtě roku usnul. V září 2018 jsme měli první schůzku k výstavě. Tehdy jsem vůbec neměl představu, do čeho se pouštím 😊 Jako kurátor jsem dostal na starost vytvořit myšlenku a nastavit směr. Bylo sice dost náročné, ale myslím, že se to podařilo. Na této cestě jsem narazil na spousty zajímavých lidí, především bratry Kajetána a Víta Hubery.

Po výstavě jsme se rozhodli s Kajetánem a Víťou, že je potřeba projekt Retrobajty udržet a posunout dále. Tak jsme se společně pustili do tohoto projektu.