Personální digitální asistent IBM WorkPad c3

Personální digitální asistent IBM WorkPad c3

Model WorkPad c3 vyráběla pro IBM firma Palm od března 1999 do července 2001. V podstatě se jednalo o stejný model, jaký vyráběl samotný Palm – model Palm Vx, typ 8602-50x. Proti originálu byla verze od IBM v černé hliníkové verzi (originální Palm byl stříbrný).

IBM WorkPad c3

K čemu se vlastně personální digitální asistent (PDA) používal? Dnes si můžete všechny schůzky jednoduše přidat do sdílených kalendářů, poznámek, vyfotit si úkoly a následně si je převést jako klikací seznam do mobilu. A když nemáme potřebnou funkci, tak si nainstalujte novou appku. Jenže jak se to dělalo v „devadesátkách“? Do tehdejších mobilů jste si mohli v omezené míře psát poznámky. Ale přidat si podrobný adresář kontaktů, psát si složitější poznámky, převádět psaný text,  používat „velký“ displej, psát emaily? A co třeba instalace dalších aplikací? Asi tušíte, jaká je odpověď 😊

Toto PDA mělo v základu funkce jako adresář kontaktů, kalkulačku, kalendář, poznámkový blok, seznam úkolů a možnosti zabezpečení. Displej je dotykový a spodní část je vyhrazenou pro dotyková tlačítka k ovládání programů a psaní grafických znaků, tzv. graffity. Údaje se do PDA vkládaly pomocí graffitů (jednoduchá znaková sada). Text se tedy psal tak, že se postupně dělaly na displeji určité tahy, které se převedly na konkrétní znaky. Grafitty vzhledově vycházely z běžné abecedy. K dispozici byla ale také softwarová klávesnice na displeji, podobná těm v dnešních chytrých telefonech.

Synchronizace s počítačem a nabíjení probíhalo přes dokovací kolébku. Ta se připojovala k počítači pomocí sériového portu s přídavným napájení. Pro synchronizaci a výměnu dat sloužila obslužná aplikace na dodávaném CD, určená pro Windows 95/98/Me/NT/2000.

Základní softwarové vybavení bylo sice dostačující, ale díky operačnímu systému PalmOS bylo možné instalovat další aplikace. Ty se daly získat stažením z webových stránek řady firem nebo na CD. K dispozici byla celá paleta zajímavých bezplatných i placených aplikací, například databázové a tabulkové procesory, aplikace pro kreslení a prohlížení obrázků nebo mapové podklady.

Kromě aplikací se dala pořídit řada různých doplňků, např. externí česká klávesnice, modem, obaly, kryty, pouzdra.

Displej je dotykový LCD s uhlopříčkou 3,5“ a rozlišením 160×160 px. Ovládaní je možné pomocí stylusu nebo prstu. Srdcem tohoto PDA je procesor Motorola DragonBall EZ s frekvencí 16 MHz. Data se ukládají na vnitřní uložiště o kapacitě 2 MB. Pro operační systém je k dispozici 8 MB operační paměti RAM. Operační systém je PalmOS ve verzi 3.5.

Popisek k PC
rok výroby: 1999
výrobce: Palm, Inc. Pro IBM
procesor: Motorola DragonBall EZ na frekvencí 16 MHz
OS: PalmOS ve verzi 3.5
RAM: 8 MB
ROM: 2 MB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *