Amiga 500

Amiga 500

Amiga 500 byla nejpopulárnější verzí počítače tohoto výrobce v historii. Úspěch tohoto počítače byl přičítán tomu, že se jednalo o levnější variantu počítače Apple Macintosh a IBM PC. Jednalo se o jeden z nejlepších 16bitových počítačů nejen po grafické, ale také po zvukové stránce.

Amiga je rodina osobních počítačů, která byla vyvinuta společností Amiga Corporation, později Commodore Amiga. Počátek vývoje tohoto počítače se datuje k roku 1982. Amiga 500 (1987) byla nejpopulárnější verzí tohoto výrobce v historii. Úspěch byl také přičítán tomu, že se jednalo o levnější variantu počítače Apple Macintosh a IBM PC. Všechny modely Amiga obsahovaly od počátku procesory založené na architektuře Motorola 68k.

Po pádu komunismu se začala dovážet i do tehdejšího Československa. Vývoz tohoto počítače byl do komunistických a jiných zemí vládou USA zakázán, jelikož byl klasifikován jako pokročilá technologie použitelná k vojenským účelům – např. dešifrování apod. Dokonce u nás vycházel pravidelně po roce 1990 dvouměsíčník Amiga News.

Jednalo se o jeden z nejlepších 16bitových počítačů nejen po grafické, ale také po zvukové stránce. Operační systém zvládal rovněž multitasking.

Lze jej připojit k televizi pomocí scart kabelu, nebo televizního modulátoru, případně pomocí RGB konektoru

Počítač lze dále rozšiřovat pomocí přídavných karet, např. turbokartu s možností rozšíření RAM a řadičem pro HDD

I dnes je celá řada firem, které pro tento počítač vyvíjí mnoho nových rozšiřujících zařízení a rozšiřujících modulů

Srdcem počítače je 16bitový procesor Motorola 68000, taktovaný na frekvenci 7,14Mhz. Operační paměť je 512 KB a lze ji rozšířit pomocí přídavné karty až na 9 MB

V roce 1992 byl nahrazen 32bitovou verzí Amiga 600 a Amigou 1200

Popisek k PC
rok výroby: 1987
výrobce: Commodore Amiga
Procesor: Motorola 68000 na frekvenci 7.14 MHz
OS: AmigaOS 1.2 až 1.3
RAM: 512 KB

Odkazy na weby
http://www.amiga.cz/?p=285
https://cs.wikipedia.org/wiki/Amiga

Videa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.