Apricot F1

Apricot F1

Jednalo se o počítač nejen pro firemní sféru, ale také pro domácnosti. Model F1 je krásně navržený a má řadu skvělých funkcí. Jednalo se o ukázku britské geniality. Používal procesor Intel 8086 a modifikovanou verzi „skutečného“ systému MS-DOS. Nebyl ale zcela IBM PC kompatibilní.

Tento počítač v roce 1984 uvedla na trh britská společnost Apricot Computers, Ltd. Jednalo se o počítač nejen pro firemní sféru, ale také pro domácnosti. Model F1 je krásně navržený a má řadu skvělých funkcí. Jednalo se o ukázku britské geniality. Inovativní bylo propojení klávesnice a počítače. Veškerá komunikace byla provedena prostřednictvím infračervených signálů. V té době se jednalo o velkou vzácnost. Problém byla především nutnosti provozu na baterii a v odstranění překážek mezi klávesnicí a počítačem. Počítač se prodíval se do roku 1986. Součástí tohoto počítače byl kvalitním software pro tvorbu grafiky, komunikaci, zpracování textu a různé systémové nástroje.

Počítač byl vybavený procesorem Intel 8086 s taktem 4,77 MHz, matematickým co-procesorem Zilog Z80 (pro I/O a video), operační pamětí RAM v rozmezí 256 KB až 758 KB, pevným diskem s kapacitou 10 MB, disketovou mechanikou a RF modulátor pro výstup na klasickou televizi. I když Apricot F1 používal procesor Intel 8086, ale nebyl zcela IBM PC kompatibilní. Sice obsahoval operační systém MS-DOS 2.11, ale jednalo se o modifikovaná verze „skutečného“ systému MS-DOS. Tento fakt pravděpodobně zapříčinil, že mimo rodnou Británii neměl počítač velký úspěch na trhu.

Prodejní cena s monochromatickým monitorem byla 2370 Francouzských franků (Francie, 1985)

Popisek k PC
Rok výroby: 1984
Výrobce: Apricot Computers, Ltd
Procesor: Intel 8086 na frekvenci 4.77 MHz
OS: upravený MS DOS 2.11
RAM: 256 KB až 758 KB

Odkazy na weby
http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?c=495&st=1
http://www.computinghistory.org.uk/det/2729/Apricot-F1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *