Akustický modem Dataphon s 21 d

Akustický modem Dataphon s 21 d

Akustický modem z 80. let minulého století pro přenos dat pres klasickou pevnou linku. Rychlost přenosu byla úctyhodných 0,0003 Mb/s. Komunikace probíhá přes telefonní sluchátko pomocí zvuků, které jdou slyšet.

Akustický modem se používal k přenosu dat přes telefonní linku. K počítači se připojoval například přes rozhraní RS-232 (sériový port), čili není připojen přímo datovým kabelem k telefonní síti. Komunikace probíhá přes telefonní sluchátko pomocí akustické zvuky. Pro odesílání se používá mikrofon a pro příjem reproduktor – komunikace probíhá pomocí standardu V.21 / V. 23.

Dataphon s 21 d byl jeden z nejpopulárnějších akustických modemů v 80. letech. Vyráběla ho německá společnost Wörlein GmbH + Co. KG

Samotný modem obsahuje dně části (reproduktor pro odesílání a mikrofon pro příjem), které jsou v polovině propojeny vlnovcem, aby se lépe přizpůsobil tvaru telefonního přijímače.

Při komunikaci tedy lze slyšet akustické zvuky, které modem vydává.

Datová rychlost tohoto modelu je 300 baudů (cca 300 bit/s), tedy úctyhodných 0,0003 Mb/s.

Počítač Sinclair QL, ke kterému je připojený akustický modem

Zajímavosti
Sloužil v jedné pražské firmě pro spojení s mateřskou firmou v zahraničí. Začátkem 90. let, kdy ještě u nás nefungoval internet, takto firma přenášela programový obsah do výrobků ze zahraniční mateřské firmy.

Popisek k modemu
rok výroby: 1987
výrobce: Wörlein GmbH + Co. KG
Přenosová rychlost: max. 300 bit/s v režimu V.21
Napájení: 9 voltový blok externí napájení 9-12 V, 40-50 mA

Odkazy na weby
http://computermuseum.wiwi.hu-berlin.de/cat.php?id=other38&type=Others
https://www.c64-wiki.de/wiki/Akustikkoppler

Videa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.