Magnetická datová páska

Magnetická datová páska

Pro uchování dat se začaly pásky využívat už v padesátých letech, prvně na počítači UNIVAC I. Jedna páska mohla nést množství dat ekvivalentní deseti tisícům děrných štítků. Nejen díky kapacitě, ale také díky přijatelné výši výrobních nákladů, se stala masově využívaným médiem až do poloviny osmdesátých let. Prostor pro uložení dat měl velikost až 850 KB.

Paměťová magnetická páska do sálového počítače EC-1025

Do této kategorie spadají pásková média ve všech běžně používaných audio a videokazetách, nebo pásky pro zálohování a ukládání dat. Dříve se tato média používala především u sálových počítačů (pro ukládání dat a mezivýsledků) a v různých datových úložištích k ukládání velkého množství dat.

V současnosti se využívají páskové media hlavně pro dlouhodobé zálohování dat. Jedná se dlouhodobě o jeden z nejspolehlivějších technologií k uchování dat. Kapacita jednoho takového média, např. LTO-8 může být v současnosti (rok 2020) klidně i 12 TB.

Varianty

Sony Mini Data Cartridge 2120 (od 1972)

Jedna z páskových kazet s kapacitou 120 MB. Různé modifikované verze se mohou používat i dnes. Šířka pásky byla 1/4 palce (6,35 mm), délka pak od 300 do 1 500 stop (91 až 457 m).

Sony Mini Data Cartridge 2120

Čtyřpalcový kazetový magnetofon (zkráceně QIC) je formát pro ukládání dat na magnetické pásku zavedený společností 3M z roku 1972. Různé modifikované verze se mohou používat i dnes. QIC je dodáván v robustním uzavřeném obalu z hliníku a plastu který drží dvě navíjecí pásky poháněné jedním pásem v přímém kontaktu s páskou. Rychlost přenosu se pohybovala od 62 kB/s do 1 MB/s

Datové kazety

Datové kazety se začaly používat už v 70. letech minulého století. Datové audio kazety se používaly pro ukládání a nahrávání dat do počítače.

Jedna z klasických audio kazet. Tato obsahovala data pro počítač ZX Spectrum.

Po připojení magnetofonu k počítači bylo možné data přehrát do počítače, který uměl dekódovat celý program. Při poslechu z reproduktoru byl zvuk reprodukován cvrlikáním. Každopádně často se stalo, že na závěr nahrávání programu vypsal počítač hlášku TAPE LOADING ERROR a mohli jste nahrávat znova. Sebemenší vada nahrávky byla „smrtelná“. Takové nahrávání mohlo trvat i 5 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *