Zilog Z80, aneb U880D

Zilog Z80, aneb U880D

Tvůrcem procesor Z80 je Federico Faggin, který opustil firmu Intel a založil si novou firmu Zilog. Prodával se od roku 1976. Stále se jednalo o 8bitový procesor, který se hojně využíval v řadě systému (např. Sinclair ZX Spectrum). Mezi přednosti mikroprocesoru Z80 patří zpětná programová kompatibilita s procesorem 8080, rozšířený repertoár instrukcí, druhá sada pracovních registrů, dva šestnáctibitové indexové registry. Taktéž bylo zjednodušeno napájení procesoru a podpora dynamických pamětí. Oproti 8080 potřebuje menší počet podpůrných čipů.

Detail základní desky Didaktik Gama s východoněmeckým klonem procesoru Z80 – U880D

Od druhé poloviny osmdesátých let minulého století se i v ČSSR začaly navrhovat a následně i vyrábět počítače využívající mikroprocesor Zilog Z80 popř. na nelicencovaném východoněmeckém klonu U880D.

Mezi československé 8bitové mikropočítače založené na mikroprocesorech Zilog Z80 (U880D) patří především domácí počítač Ondra a taktéž počítače Didaktik Gama, Didaktik M a Didaktik Kompakt, jejichž značná popularita mezi tehdejší tuzemskou počítačovou veřejností vyplývala mj. i z faktu, že se jednalo o počítače kompatibilní se slavným ZX Spectrem a taktéž z jejich příznivé ceny i kompaktního designu (zejména při porovnání s relativně velkými a těžkými počítači PMD 85 a IQ-151).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.