Poznámky z Polských cest

Poznámky z Polských cest

Dneska jsem se vrátil z Polska, kde jsem týden čerpal síly na další běh. Když už celá rodinka spala, já brouzdal chvilkami po sítích a zjišťoval, jak to vlastně u těch naších sousedů bylo s počítačovou érou.

Většinou řešíme Československé a zahraniční (Ruské a západní) počítače, ale o mých nejbližších hraničních sousedech vlastně nevím nic moc. Taky se tam něco dělo. Dokonce už v letech 1970 až 1973 vytvořil tým vedený polským vědcem Jacekem Karpińskim ve spolupráci s britskými společnostmi Data-Loop a MB Metals 16bitový minipočítač K-202. Jednalo se o jeden z nejrychlejších minipočítačů té doby, který měl byl pokročilejší než počítače IBM PC, které se začaly prodávat o dekádu později. Bohužel bylo vyrobeno přibližně jen 30 ks a z politických důvodů se stroj nikdy nedostal na trh. Údajně to bylo kvůli konkurenci k státem podporované firmě Elwro. Takže výroba K-202 byla zablokována aj. Karpiński byl vyhozen pod obvinění ze sabotáže a zpronevěry. Těžko říct, jak to bylo ve skutečnosti, ale je to škoda.

Co se týká 8bitových počítačů, tak dle mých krátkých chvilek čtení frčel hlavně procesor Zilog Z80 a jeho východoněmecký klon U880DA. Jednalo se především o klony počítačů TRS-80 a ZX Spectrum. O používání staršího (u nás velice oblíbeného) procesoru 8080 jsem se nikde moc nedočetl.  Třeba ještě narazím 🙂 Když tak mě opravte.

Co se týče klonů IBM PC/XT, tak u nás se prodával třeba počítač Mazovia 1016, který měl oproti IBM XP vylepšený procesor a grafickou kartu Herkules. Jelikož bylo uvalené embargo na dovážení moderních technologií do komunistických zemí ze západu, tak pocházela většina součástek z východního bloku. Místo původního procesoru i8088 byl použit výkonnější klon K1810WM86 (Intel 8086), který nebyl údajně moc spolehlivý. V kombinaci s dalšími nekvalitními součástkami uvnitř bylo jasné, že hlavním problémem tohoto počítače bude stabilita. Dokonce jsem se dočetl, že se při renovacích, po nahrazením polských a sovětských součástek těmi zahraničními zvedla stabilita docela dost vysoko.

To je pro tento čas vše, budu pátrat dále 🙂
Zajímavé stránky: polskiekomputery.pl nebo wikipedia.org

2 thoughts on “Poznámky z Polských cest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *