Moduly do ruského mikropočítače BESM-4

Moduly do ruského mikropočítače BESM-4

Fragmenty z počítače BESM-4. „Kitty“ je jedna z prvních počítačových animací na světě, která vznikla v Sovětské počítačové animaci v roce 1968. Skupina ruských fyziků a matematiků s Nikolajem Nikolajevičem Konstantinovem vytvořila matematický model pohybu kočky a realizovali jej v programu pro počítač „BESM-4“.

fragment z ruského počítače BESM-4
  • Víte, že „Kitty“ je jedna z prvních počítačových animací na světě? Vznikla v Sovětské počítačové animaci v roce 1968. Skupina ruských fyziků a matematiků s Nikolajem Nikolajevičem Konstantinovem vytvořila matematický model pohybu kočky a realizovali jej v programu pro počítač „BESM-4“. Počítač potiskl stovky rámců na papír pomocí symbolů abecedy, které se převedly na film.
  • BESM (БЭСМ) je název řady sovětských sálových počítačů postavených v letech 1950-60. Jméno je zkratka pro „Bolšaya Elektronno-Sčetnaya Mašina“ („Большая Электронно-Счётная Машина“), doslovně „Velký elektronicky-počítací stroj“. Série začala jako nástupce MESM („Malaja Elektronno-Sčetnaya Mašina“, „Malý elektronicky-počítací stroj“). Společnost MESM byla založena v letech 1948 až 1951 a byla jedním z prvních elektronických počítačů vyráběných v kontinentální Evropě. Série BESM obsahovala šest modelů.
  • BESM-4 byly vyrobeny pomocí tranzistorů. Jejich architektura byla podobná architektuře řady M-20 a M-220 . Velikost slova byla 45 bitů. Bylo postaveno 30 strojů BESM-4. BESM-4 byl použit k vytvoření první počítačové animace.  Prototypy obou modelů byly vyrobeny v letech 1962-63 a začátek sériové produkce byl v roce 1964.

Odkazy na web
http://hampage.hu/tpa/e_tpa1140.html
https://www.themarysue.com/tag/besm-4
https://web.archive.org/web/20110510203746/http://www.etudes.ru/ru/mov/kittie
http://www.geekosystem.com/kitty-computer-animation-russia-1968-video/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.