Malá výstava historické výpočetní techniky ve Zlíně

Malá výstava historické výpočetní techniky ve Zlíně

V lednu 2020 proběhla na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně malá výstava historické výpočetní techniky, jejíž zajímavostí bylo to, že z vystavených historických počítačů bylo téměř 40 funkčních a zapnutých.

Výstava na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Foto Tomáš Kramný

Návštěvníci z řad zaměstnanců a studentů UTB si mohli vyzkoušet, jak se s takovými počítači pracovalo. U každého počítače byl připraven krátký návod k obsluze, instrukce k použití nebo krátký program, který si návštěvník mohl zkusit naprogramovat a spustit. Nechyběla ani možnost spustit kancelářské a výukové programy, operační systémy i počítačové hry.
Zastoupeny byly jak počítače československé výroby, např. počítače Consul ze Zbrojovky Brno, nebo počítače TNS z nedalekých Slušovic, tak i počítače zahraničních značek – Atari, Commodore, Amiga, Sinclair a samozřejmě i stolní i přenosné počítače kompatibilní se standardem PC AT. Část výstavy se věnovala i vzdálenější historii – bylo možno shlédnout fragmenty z období sálových počítačů, dobové fotografie a videopořady ze 70. let minulého století, které souvisely přímo s historií UTB. Doplňkem byl koutek s herními konzolemi, řada počítačů Apple, výstavka mikroprocesorů a vývoje paměťových médií. Zajímavým exponátem byla i mechanická pokladna z počátku 19. století, která výstavu ozvláštnila prvorepublikovým kouzlem.

Výstava na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Foto Tomáš Kramný

Výstavu realizovalo Centrum výpočetní techniky a většina exponátů byla zapůjčena ze sbírek několika sběratelů. Velké díky tedy patří všem, kdo se na výstavě podílel a pomohl ji zrealizovat. Poděkování patří i muzeu Retrobajty, jež přispělo svými zkušenostmi a zapůjčenými materiály.

Video z výstavy

Poznámka za Retrobajty.cz na závěr
Já jsem dostal pozvánku na tuto úžaskou výstavu a děkuji za ni. Udělal jsem pár fotek pro dokumentaci a požádal autora výstavy o krátké shrnutí pro náš web. Tímto mu moc děkuji za článek, za super zážitek a že jsem mohl pomoct alespoň něčím 🙂
Tomáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *