Didaktik GAMA 80kB

Didaktik GAMA 80kB

Osmibitový československý počítač z roku 1987 vyrobený družstvem Didaktik Skalica. Počítač byl populární především pro svou relativně nízkou cenu, ale hlavně proto, že byl plně kompatibilní se slavnějším ZX Spectrem pro které bylo napsáno mnoho programů a her.

Oproti svému vzoru měl však operační paměť navýšenu na 80kB a přidán periferní obvod 8255, přesto však byl s původním ZX Spectrem 99% kompatibilní.

vnitřnosti Didaktiku GAMA
 • Didaktik Gama je osmibitový československý počítač z roku 1987. Je z rodiny počítačů Didaktik, kompatibilní s počítačem Sinclair ZX Spectrum, vyráběný výrobním družstvem Didaktik Skalica. Proti ZX Spectru má rozšířenou operační paměť na 80 KB a vestavěný interface 8255 (paralelní port). Počítač používá, stejně jako ZX Spectrum, obvod ULA vyráběný u firmy Ferranti. Tento obvod nahradil velké množství součástek. V počítači slouží ke generování obrazu, obsluze klávesnice, magnetofonu a zvuku.
 • Rozšířená paměť na 80 KB způsobovala problémy v podobě neschopnosti procesoru Z80A adresovat více než 64KB RAM. Proto se jeden paměťový blok o velikosti 32KB přepínal za jiný. Což způsobovalo pády programů určených pro ZX Spectrum. Paměť byla rozdělena na tři bloky 2x32KB a 1x16KB, z důvodu omezení procesoru.
 • Ukončení výroby počítače Didaktik Gama bylo až v roce 1994. Počítač byl totiž tak populární především pro svou relativně nízkou cenu, ale hlavně proto, že byl plně kompatibilní se slavnějším ZX Spectrem pro které bylo napsáno mnoho programů a her.
 • Srdcem počítače byl mikroprocesor UA880D taktovaným na frekvenci až 3,5 MHz (slůvko až je velmi důležité, neboť ne všechny UA880ky skutečně jely na této frekvenci, některé sotva zvládaly 2.5MHz), což byla východoněmecká varianta procesoru Zilog Z80.
 • Celkem vznikly tři verze počítače GAMA a to:
  ’87 – neměl ještě ošetřeno přepínání stránek paměti a tak docházelo ke zhroucení systému nezadalo-li se v Basicu RAMTOP na 32767.
  ’88 – opravená verze ’87, již obsahovala příkaz OUT127, čímž došlo k přepnutí stránky paměti.
  ’89 – opravené chyby ’88 a přidána rutina pro tisk.
 • Paměť ROM měla velikost 16KB a obsahoval programovací jazyk Sinclair BASIC
 • Grafický výstup byl v rozlišení 256×192 bodů při 8 barvách (používaný v TV)
 • Původní cena v roce 1987 byla 6 200 Kčs (průměrná mzda byla 3026 Kč)
 • Jako externí paměť sloužil kazetový magnetofon nebo disketová jednotka
 • Následníkem tohoto počítače byl Didaktik M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.