TNS HC-16

TNS HC-16

Jedná o jednodeskovou variantu, vycházející nejen vzhledově z konceptu počítače TNS HC z roku 1989. Byl hlavně navržen pro použití ve školním a firemním prostředí. Hlavní rozdíl byl v použitém procesoru. Místo 8bitového Z80 zde byl použit 16bitový procesor Intel 8088, takže byl počítač kompatibilní s IBM-PC XT. Na internetu se píše v různých zdrojích, že tento počítač byl osazován procesorem i8086. Tuto informaci ale nemohu potvrdit. Náš stroj je osazen procesorem i8088.

V základu neobsahoval pevný disk ani disketovou jednotku. Ty byly volitelné rozšíření, které se dalo připojit zvlášť. I bez těchto periférií ale uměl stále počítač bootovat systém ze sítě a uměl stahovat programy. Takže stačilo, aby floppy diskem nebo harddiskem byl vybaven jenom server. Rychlost sítě TNS NET 900 byla stejná jako u předchozí generace počítačů TNS HC – 100 KBd, 12,5 KB/s). Počítač se používal také jako server v sítích TNS net pro klientské počítače TNS HC-08, případně TNS XT / AT.

Počítač je dále osazen operační paměti 1 MB RAM, grafická karta je CGA (16 barev) a uvnitř jsou dva porty ISA sběrnice. Klávesnici je stejná jako u předchozího modelu, ale nebyla už počeštěná. V zadní části je vyvedeno řada portů.

Jako napájení se opět využíval externí zdroj EA1605, který se k počítači připojoval více žilovým stíněným kabelem, zakončeným devíti-kolíkovým konektorem CANON.

Máte k tomuto počítači nějaký hardware, software, literatura, dobové fotografie, texty, články, zdrojové kódy, vzpomínky…? Ozvěte se nám. Rádi je zařadíme do expozice nebo na web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.