TNS HC-16

TNS HC-16

Jedná o jednodeskovou variantu, vycházející nejen vzhledově z konceptu počítače TNS HC z roku 1989. Byl hlavně navržen pro použití ve školním a firemním prostředí. Hlavní rozdíl byl v použitém procesoru. Místo 8bitového Z80 zde byl použit 16bitový procesor Intel 8088, takže byl počítač kompatibilní s IBM-PC XT. Na internetu se píše v různých zdrojích, že tento počítač byl osazován procesorem i8086. Tuto informaci ale nemohu potvrdit. Náš stroj je osazen procesorem i8088.

V základu neobsahoval pevný disk ani disketovou jednotku. Ty byly volitelné rozšíření, které se dalo připojit zvlášť. I bez těchto periférií ale uměl stále počítač bootovat systém ze sítě a uměl stahovat programy. Takže stačilo, aby floppy diskem nebo harddiskem byl vybaven jenom server. Rychlost sítě TNS NET 900 byla stejná jako u předchozí generace počítačů TNS HC – 100 KBd, 12,5 KB/s). Počítač se používal také jako server v sítích TNS net pro klientské počítače TNS HC-08, případně TNS XT / AT.

Počítač je dále osazen operační paměti 1 MB RAM, grafická karta je CGA (16 barev) a uvnitř jsou dva porty ISA sběrnice. Klávesnici je stejná jako u předchozího modelu, ale nebyla už počeštěná. V zadní části je vyvedeno řada portů.

Jako napájení se opět využíval externí zdroj EA1605, který se k počítači připojoval více žilovým stíněným kabelem, zakončeným devíti-kolíkovým konektorem CANON.

Máte k tomuto počítači nějaký hardware, software, literatura, dobové fotografie, texty, články, zdrojové kódy, vzpomínky…? Ozvěte se nám. Rádi je zařadíme do expozice nebo na web.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *