Procesory Československých počítačů

Procesory Československých počítačů

Procesot Tesla MHB8080A (zdroj: https://cs.wikipedia.org)

Pořízení mikropočítače bylo obecně dosti dobrodružnou záležitostí, zejména pro toho, kdo neměl bony na nákup oficiálně dovážených počítačů z Tuzexu. Většina československých počítačů je postavena na 8bitových procesorech. Problém vývoje a výroby těchto počítačů v Československu byl především v tom,  že se každého typu vyrobilo pouze několik stovek až tisíců kusů. Stejně tak neexistovaly vhodné periferie, špatné programové vybavení, dostupnost literatury a se servisem to taky nebylo moc slavné.

Československé počítače si můžeme v podstatě rozdělit do svou skupin – na 8bitové a 16bitové. Obě skupiny se dále dělily podle typu použitého procesoru. 8bitové počítače využívaly procesor MHB8080A anebo Zilog Z80. Na samém závěru 80. let se začaly objevovat první 16bitové počítače s procesor Intel 8086 a Intel 8088.

Co je to vlastně ten 8bitový procesor? Pokud jde o zpracování, zjednodušeně můžeme říci, že 8bitový procesor dokáže zpracovat 8bitové data v jednom kroku. Naproti tomu 16bitový procesor může zpracovávat 16bitová data v jednom kroku. Takže obecně by měl být 16bitový procesor rychlejší než ten 8bitový. Moderní procesory jsou 64bitové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.